Το Υπουργείο Παιδείας για τη β' ξένη γλώσσα
![Το Υπουργείο Παιδείας για τη β' ξένη γλώσσα](https://idrogios.com/portal-img/main/1/ypoyrgeio-paideias-politismoy.jpg)
Τη διαδικασία για την επιλογή της Β' ξένης γλώσσας μετά και την απόφαση για τη διδασκαλία των Ιταλικών παρουσιάζει ενημερωτικό έγγραφο της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών. Συγκεκριμένα αναφέρεται ότι: Αφού οι Διευθυντές των Γυμνασίων, στα οποία οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ34 είναι οριστικά τοποθετημένοι ή θα τοποθετηθούν το σχολικό έτος 2016-2017 οριστικά ή προσωρινά, ενημερώσουν τους γονείς- κηδεμόνες των μαθητών για τη διδασκαλία δεύτερης ξένης γλώσσας στην Α΄ Γυμνασίου, οι γονείς- κηδεμόνες των μαθητών θα πρέπει να προσκομίσουν στον Διευθυντή του σχολείου ενυπόγραφο σημείωμά τους, στο οποίο θα αναγράφεται η προτίμηση των μαθητών σχετικά με τη δεύτερη ξένη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν στο Γυμνάσιο (την Γαλλική ή την Γερμανική ή την Ιταλική).
Οι Διευθυντές των Γυμνασίων, μετά την παραλαβή των ενυπόγραφων σημειωμάτων με την προτίμηση των μαθητών για τη β΄ ξένη γλώσσα θα διερευνήσουν τη δυνατότητα δημιουργίας τμημάτων παράλληλης διδασκαλίας στη β΄ ξένη γλώσσα σε συνεννόηση με τους συλλόγους των καθηγητών. Για τη δημιουργία τμήματος παράλληλης διδασκαλίας στη β΄ ξένη γλώσσα ισχύει η με αρ. πρωτ. 137429/Γ2/02-09-2014 Υ.Α. (ΦΕΚ Β΄ 2406). Στη συνέχεια γνωστοποιούν στην οικεία Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπ/σης τα τμήματα διδασκαλίας β΄ ξένης γλώσσας.
Επισημαίνονται εξής:
Η επιλογή της β΄ ξένης γλώσσας γίνεται στην Α΄ τάξη του Γυμνασίου και οι μαθητές τη συνεχίζουν και στις επόμενες τάξεις. Οι μαθητές της Α΄ τάξης έχουν δικαίωμα να αλλάξουν την προτίμησή τους για τη β΄ ξένη γλώσσα έως και 25 Σεπτεμβρίου 2016. Σημειώνουμε ότι σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. 121072/Δ2/22-07-2016 Υ.Α. (ΦΕΚ Β΄ 2449) με θέμα: Τροποποίηση της με αρ. πρωτ. 93381/Δ2/07-06-2016 Υ.Α. (Β΄ 1640) με θέμα «Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων των Α΄, Β΄, Γ΄ τάξεων του Ημερησίου Γυμνασίου» η Ιταλική γλώσσα θα διδάσκεται (παράλληλα με τη Γαλλική και τη Γερμανική) στα Γυμνάσια στα οποία οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ34 είναι οριστικά τοποθετημένοι ή θα τοποθετηθούν το σχολικό έτος 2016-2017 οριστικά ή προσωρινά.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΝΕΑ
Τμήματα Ξένων Γλωσσών Ενηλίκων - Σεπτέμβριος 2023
Ενάρξεις νέων τμημάτων ξένων γλωσσών ενηλίκων. Σεπτέμβριος 2023. Οι εγγραφές ξεκίνησαν. Καλωσορίσατε στην αρχή του ...
Παιδικά Τμήματα Ξένων Γλωσσών - Σεπτέμβριος 2023
Ενάρξεις νέων τμημάτων ξένων γλωσσών για παιδιά. Σεπτέμβριος 2023. Οι εγγραφές ξεκίνησαν. Καλωσορίσατε στο ...
Αποτελέσματα Γερμανικών B2
Αποτελέσματα Γερμανικών B2 100% Επιτυχία και φέτος!! Συγχαρητήρια σε όλους μας τους μαθητές για την...